اخبار

Main Banner

همواره در فضاهای همایش سالن های آمفی تئاتر و رقص نورپردازی به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار به شمار می آید. همیشه در چنین فضاهایی نیاز است نورپردازی متناسب با حال و هوای فضا تغییر پیدا کند. گاهی شاد شود گاهی فضای غمگین را ایجاد نماید و گاهی برای نمایش فضاهای دلهره آور را به وجود آورد. این نورپردازی است که می تواند تاثیر صوت و نمایش را دو چندان نماید.


 

Control Lights

از این رو استفاده از سیستم های نورپردازی نوین در سالن های آمفی تئاتر رقص و همایش به صورت ویژه توسط شرکت های بزرگ مورد توجه قرار گرفته است.به منظور مدیریت صحیح و بهینه روشنایی نیاز است به روشی خاص جهت کنترل اجزای روشنایی در فضای صحنه  که این مهم منجر به پایه گذاری استاندارد DMX512 در سال ۱۹۹۸ شد این استاندارد به صورت شبکه BUS بین اجزای نورپردازی و کنترلر ها و روشنایی ها برقرار می گردد و ارتباطات لازم را جهت ارسال اطلاعات ایجاد می کند. بدین وسیله کارگردانان نور و صحنه می‌توانند به سادگی صحنه را آنطور که بایسته و شایسته اجرا می باشد کنترل نمایند.

بسیاری از شرکتها در سطح دنیا محصولات صحنه و نورپردازی آن را تحت این استاندارد تولید می کنند و شرکت hdl به عنوان یکی از سردمداران این حوزه محصولات خود را از در بخش روشنایی و بحث کنترل تحت پروتکل DMX512 تولید می کند. علاوه بر کنترلر های حرفه ای محصولات متنوعی نیز به منظور اجرای سناریوهای مشابه در فضای ساختمان طراحی و ساخته شده است که میتواند با پروتکل های هوشمند سازی همچون Buspro و KNX نیز ارتباط برقرار کند. درگاه ها به برنامه نویسان سیستم هوشمند و مجریان ساختمان های هوشمند کمک می نماید بدون هیچ نگرانی بتوانند نور های حرفه ای و افکت های نوری مختلف را در ساختمان ها ایجاد نمایند حال این نورپردازی در نمای ساختمان رخ نمایی کند یا در بخش های داخلی آن.

در پروتکل DMX512 هر یک از چراغها یا ادوات نورپردازی دارای یک آدرس مختص به خود هستند که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن محصول شامل نوع، رنگ، طیف رنگ، زاویه تابش، طرح تابش و در صورت وجود حرکت های مکانیکی در چراغ یا ادوات نورپردازی تمامی این ویژگی ها می تواند توسط تجهیزات کنترلی و طبق پروتکل DMX512 مورد کنترل قرار گیرد. به عنوان مثال به سادگی می توان تعیین کرد در چه زمانی چه طرحی و با چه رنگی بر روی کدام نقطه از صحنه تابانده شود یا اگر در نورپردازی نما یا فضاهای شهری از این سیستم استفاده می نماییم میتوانیم متناسب با زمان بندی صورت گرفته یا زمان غروب و طلوع خورشید و بر اساس مناسبت‌های مختلف رنگ بندی و نورپردازی فضاها را مدیریت و کنترل کنیم. پروتکل DMX512 به عنوان یک پروتکل یک طرفه شناخته می شود و امکان دریافت بازخورد فرمان در آن وجود ندارد. به این معنا که اگر فرمانی صادر شود نمی توان مطمئن شد که آیا آن فرمان به درستی انجام شده است یا خیر مگر آنکه در سیستم های نورپردازی نتیجه ای نورپردازی مورد مشاهده قرار گیرد. البته این مورد در معدود برندهایی به صورت موردی و بر اساس محصولات خود آن شرکت مرتفع شده است و امکان نمایش بازخورد در سیستم به وجود آمده است که می بایست این ویژگی در چذاغ وجود داشته باشد.

end Banner

محصولات اچ دی ال در این حوزه با توجه به تعداد تجهیزات مورد استفاده قرار گرفته به دو بخش کنترلر های ۴۸ کانال و ۵۱۲ کانال تقسیم می شود که می تواند به سادگی در سیستم هوشمند مورد استفاده قرار گیرد و توسط کلید ها ی هوشمند و نرم افزارها فرمان بپذیرد و سناریوهای تعریف شده را اجرا کند فارغ از مدل و نوع چراغ این کنترلر می‌تواند کلیه مصرف کننده هایی را که از پروتکل DMX512 پشتیبانی می کنند کنترل نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات می توانید بر روی لینک های زیر کلیک نمایید