اخبار

Main Banner

Control Lightsهمواره در فضاهای همایش سالن های آمفی تئاتر و رقص نورپردازی به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار به شمار می آید. همیشه در چنین فضاهایی نیاز است نورپردازی متناسب با حال و هوای فضا تغییر پیدا کند. گاهی شاد شود گاهی فضای غمگین را ایجاد نماید و گاهی برای نمایش فضاهای دلهره آور را به وجود آورد. این نورپردازی است که می تواند تاثیر صوت و نمایش را دو چندان نماید.

از این رو استفاده از سیستم های نورپردازی نوین در سالن های آمفی تئاتر رقص و همایش به صورت ویژه توسط شرکت های بزرگ مورد توجه قرار گرفته است.به منظور مدیریت صحیح و بهینه روشنایی نیاز است به روشی خاص جهت کنترل اجزای روشنایی در فضای صحنه  که این مهم منجر به پایه گذاری استاندارد DMX512 در سال ۱۹۹۸ شد این استاندارد به صورت شبکه BUS بین اجزای نورپردازی و کنترلر ها و روشنایی ها برقرار می گردد و ارتباطات لازم را جهت ارسال اطلاعات ایجاد می کند. بدین وسیله کارگردانان نور و صحنه می‌توانند به سادگی صحنه را آنطور که بایسته و شایسته اجرا می باشد کنترل نمایند.

بسیاری از شرکتها در سطح دنیا محصولات صحنه و نورپردازی آن را تحت این استاندارد تولید می کنند و شرکت hdl به عنوان یکی از سردمداران این حوزه محصولات خود را از در بخش روشنایی و بحث کنترل تحت پروتکل DMX512 تولید می کند. علاوه بر کنترلر های حرفه ای محصولات متنوعی نیز به منظور اجرای سناریوهای مشابه در فضای ساختمان طراحی و ساخته شده است که میتواند با پروتکل های هوشمند سازی همچون Buspro و KNX نیز ارتباط برقرار کند. درگاه ها به برنامه نویسان سیستم هوشمند و مجریان ساختمان های هوشمند کمک می نماید بدون هیچ نگرانی بتوانند نور های حرفه ای و افکت های نوری مختلف را در ساختمان ها ایجاد نمایند حال این نورپردازی در نمای ساختمان رخ نمایی کند یا در بخش های داخلی آن.

در پروتکل DMX512 هر یک از چراغها یا ادوات نورپردازی دارای یک آدرس مختص به خود هستند که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن محصول شامل نوع، رنگ، طیف رنگ، زاویه تابش، طرح تابش و در صورت وجود حرکت های مکانیکی در چراغ یا ادوات نورپردازی تمامی این ویژگی ها می تواند توسط تجهیزات کنترلی و طبق پروتکل DMX512 مورد کنترل قرار گیرد. به عنوان مثال به سادگی می توان تعیین کرد در چه زمانی چه طرحی و با چه رنگی بر روی کدام نقطه از صحنه تابانده شود یا اگر در نورپردازی نما یا فضاهای شهری از این سیستم استفاده می نماییم میتوانیم متناسب با زمان بندی صورت گرفته یا زمان غروب و طلوع خورشید و بر اساس مناسبت‌های مختلف رنگ بندی و نورپردازی فضاها را مدیریت و کنترل کنیم. پروتکل DMX512 به عنوان یک پروتکل یک طرفه شناخته می شود و امکان دریافت بازخورد فرمان در آن وجود ندارد. به این معنا که اگر فرمانی صادر شود نمی توان مطمئن شد که آیا آن فرمان به درستی انجام شده است یا خیر مگر آنکه در سیستم های نورپردازی نتیجه ای نورپردازی مورد مشاهده قرار گیرد. البته این مورد در معدود برندهایی به صورت موردی و بر اساس محصولات خود آن شرکت مرتفع شده است و امکان نمایش بازخورد در سیستم به وجود آمده است که می بایست این ویژگی در چذاغ وجود داشته باشد.

end Banner

محصولات اچ دی ال در این حوزه با توجه به تعداد تجهیزات مورد استفاده قرار گرفته به دو بخش کنترلر های ۴۸ کانال و ۵۱۲ کانال تقسیم می شود که می تواند به سادگی در سیستم هوشمند مورد استفاده قرار گیرد و توسط کلید ها ی هوشمند و نرم افزارها فرمان بپذیرد و سناریوهای تعریف شده را اجرا کند فارغ از مدل و نوع چراغ این کنترلر می‌تواند کلیه مصرف کننده هایی را که از پروتکل DMX512 پشتیبانی می کنند کنترل نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات می توانید بر روی لینک های زیر کلیک نمایید

 

 

970715 esfahan expo for webیکی از مهمترین رخداد های نمایشی در حوزه های کسب و کار نمایشگاه هایی است که متناسب با هر حوزه در شهر های مختلف بر گزار می شود و برگزاری نمایشگاه های صنعت ساختمان و معرفی آخرین دستاورد های این حوزه همواره مورد توجه شرکت کنندگان می باشد. گروه آمن به عنوان نماینده رسمی HDL در استان اصفهان در آخرین نمایشگاه برگزار شده در این استان اقدام به نمایش محصولات و راهکار های برند نموده است که با استقبال گرم شرکت کنندگان روبرو شده است. اگر چه به دلیل مشکلات اقتصادی کنونی بسیاری از شرکت های معتبر در این حوزه از شرکت در نمایشگاه امتناع نمودند با این حال مثل همیشه شرکت HDL و نمایندگان آن با اقتدار در نمایشگاه ظاهر شده و محصولات خود را به بازدید کنندگان عرضه نمودند.
این نمایشگاه از تاریخ 11 الی 14 مهر ماه در شهر اصفهان برگزار شد و نتایج مطلوبی را به همراه داشت که این موضوع را به زودی به اطلاع همه همکاران خواهیم رسانید

با توجه به محبوبیت محصولات برند اپل ، چی چیزی هیجان انگیز تر از ادغام این محصولات با سیستم هوشمند خانه ی شما وجود دارد؟!یکی از بهترین مزایا در مورد خانه های هوشمند ادغام رو به رشد کنترل صوتی با هر دستگاه هوشمندی است. عالی نمی شود اگر بتوانید فقط با فرمان دادن یک فنجان قهوه داشته باشید و یا پرده ها را کنار بکشید؟ خوب این کار امکان پذیر است. 

97 07 22 HomeKit Siri 4سوالی که برای همه ایجاد خواهد شد این است که این ادغام از چه طریقی امکان پذیر است؟ !پاسخ این سوال در گرو شناخت پلتفرم HomeKit از سری محصولات اپل است.و حالا...HomeKit چیست؟اپل برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ از پلتفرم HomeKit رونمایی کرد و وعده داد اولین محصولات مبتنی بر این سرویس در سال ۲۰۱۵ روانه بازار شوند. تا به امروز توسعه دهندگان برای همگام سازی هر چه بیشتر با محصولات اپل سعی داشته اند با استفاده از این پلتفرم اپ های مختلفی را برای کنترل گجت های خانگی تولید و عرضه کنند.هوم‌کیت فریم‌ورک انحصاری اپل، برای سازندگان و توسعه‌دهندگان ساخته شده تا با استفاده از آن محصولات اپل را به ریموت خانه هوشمند تبدیل کنند. با استفاده از کارکرد این برنامه می‌توانید محصولات هوشمندسازی خانه را از طریق اپ‌های iOS و سیری کنترل کنید.

97 07 23 HomeKit Siri

 

اپلیکیشن Home در آیفون چیست؟هوم یک برنامه ساخته شده توسط اپل است که بر روی آیفون، آیپد و آیپاد تاچ به صورت پیش فرض نصب شده و به شما اجازه می‌دهد تمام محصولات هوم‌کیت را کنترل کنید. با استفاده از این اپ می‌توانید قسمت‌های مختلف خانه را کنترل کرده و یا مجموعه‌ای از دستورات را برای آن تعریف کنید. Siri دستیار وسایل هوشمند برند اپل ، نظیر آیفون، مک بوک و …   یک دستیار تمام عیار شخصی برای افراد مبدل شده است  که به کمک آن کاربران بتوانند همه امور شخصی خود و همچنین امور مربوط به داخل خانه را کنترل کنند.  تمامی این خواسته ها می تواند شامل روشن و خاموش کردن لامپ ها، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل سیستم صوتی و امنیتی و اجرای سناریو های هوشمند  بوسیله دستیار Siri باشدبا استفاده از Siri می‌توانید با گفتن پیغام شب بخیر به هنگام خواب،  چراغ‌ها را خاموش کرده و درب بیرونی را قفل کنید و حتی هنگامی که در ماشین و جلوی درب هستید از این گونه فرمان ها استفاده کنیداما این پروسه بسیار پیشرفته است و خیلی برای کاربران راحت نیست. چیزی که ناراحت کننده است این است که با وجود این که هوم کیت چند ماهی است که منتشر شده است، هنوز دستگاه های زیادی با آن سازگار نیستند   اما کمپانی  HDL این امکان را برای ساختمان های هوشمند خود فراهم نموده  است.البته قابل ذکر است  کمپانی  HDL با کمپانی APPLE  به عنوان شریک تجاری در سال 2017 جهت کنترل سیستم هوشمند با  SIRI شروع به فعالیت کرده   و تمامی پروژه و ساختمان هایی که با  HDL هوشمند شدند امکان کنترل از طریق  SIRI  را دارا می باشد.این سیستم کنترل صوتی  امکان کنترل از طریق اپلیکیشن و از طریق  گیت وی تابلویی  HomeKit متصل با شبکه هوشمند  HDL  تحت هر دو پروتکل  BUSPRO و KNX فراهم می نماید و فرامین کاربر را برای کنترل خانه ی هوشمند خود ، به این شبکه ارسال میکند

با خانه خود صحبت کنید

09 مهر 1397
بازدید: 350

اگر صاحب یک دستگاه آمازون هستید، احتمالا باید نام «الکسا» را شنیده باشید. این نامیست که می‌تواند در قالب دستگاه‌های مختلفی (به خصوص در دستگاه‌هایی نظیر بلندگوی آمازون اکو) هر موقع به آن احتیاج داشتید کنار شما باشد. در حال حاضر دستیار آمازون الکسا (Amazon Alexa) در بسیاری از محصولات شرکت های حوزه فناوری قرار گرفته است و می‌توان آن‌ها را در انواع بلندگو‌ها، ربات های هوشمند، لامپ های هوشمند و غیره مشاهده کرد.این دستیار مبتنی بر صوت قادر است وظایف مختلفی را نظیر پخش موسیقی، کنترل گجت های هوشمند خانگی، خاموش ویا روشن کردن چراغ‌های منزل، قفل درها و حتی تنظیم ترموستات انجام دهد.در حالی که «الکسا» همراه با محصولات شرکت آمازون نظیر آمازون اکو (Amazon Echo) و تلویزیون آمازون فایر (Amazon Fire TV) اجین شده است، شما نمی‌توانید یک الکسا را به صورت خالی و بدون هرگونه دستگاهی داشته باشید. بنابراین الکسا به طور کلی چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی دستیار آمازون الکسا بپردازیم.

97 07 09 Alexa .hdl

    الکسا چیست یا درواقع بهتر است بگوییم کیست؟

در حال حاضر بسیاری از کاربران تنها این را می‌دانند که الکسا یک دستیار شخصی است. به طور ساده الکسا برای شرکت آمازون همانند سیری اپل است. شما می‌توانید از آن سوال‌های مختلفی را نظیر «امروز هوای تهران چگونه است؟» بپرسید و یا آن را در انجام امور مختلفی مورد استفاده قرار دهید. الکسا در حال حاضر بر روی سرویس‌های مختلفی از شرکت آمازون قرار دارد و می‌توانید با استفاده از محصولات این شرکت که در بالا آن‌ها را ذکر کردیم، از وجود الکسا بهره‌مند شوید.

دستیار آمازون الکسا درواقع یک پلتفرم ابری است. وقتی شما سوالی را از الکسا می‌پرسید، با یک سرویس ابری ارتباط برقرار خواهید کرد. آمازون یک سرویس صوتی به نام Alexa Voice Service را طراحی کرده است که می‌تواند مکالمه‌های واقعی را تقلید کند، اما آنچه که در واقع با آن برابر هستید، استفاده از صدای بصری شما برای انجام وظایف خاص است. برای راه‌اندازی سرویس این دستیار صوتی تنها کافیست عبارت “Alexa” را صدا بزنید. برای اغلب دستگاه‌ها گفتن این عبارت تنها گزینه پیش روی شماست، اما با ضربه بر روی یک دکمه نیز می‌توانید آن را فعال کنید.

توضیح رسمی شرکت آمازون در ارتباط با سرویس صوتی الکسا را می‌توانید در زیر بخوانید:

    سرویس صوتی الکسا (AVS) یک سیستم تشخیص صوت هوشمند است و با استفاده از خدمات درک زبان طبیعی، به شما امکان آن را خواهد داد تا با استفاده از هر دستگاه متصلی از طریق میکروفون و اسپیکر به آن متصل شوید.

در حالی که نام رسمی این دستیار الکسا است، شما می‌توانید برای بیدار کردن آن کلمه مورد نظر را به «آمازون» و یا «اکو» نیز تغییر دهید.

    چرا نام این دستیار الکسا است؟

نام دستیار اپل سیری است. گوگل نیز یک دستیار به نام گوگل هوم دارد که برای بیدار کردن آن شما باید عبارت “Ok, Google” را به کار ببرید و آمازون نیز برای خودش یک دستیار به نام الکسا دارد. به نقل از دیوید لیمپ (David Limp)، یکی از مدیران شرکت آمازون که بر روی توسعه سرویس الکسا نظارت می‌کند، این نام بنا به چندین دلیل انتخاب شده است.  اول اینکه الکسا برگرفته از کتاب‌خانه الکساندریا (Library of Alexandria) است که تقریبا تمام اطلاعات جهان را در خود جای داده است. آمازون نیز هدفی مشابه با آن را دنبال می‌کند. هرچند الکسا همیشه در حال یادگیریست، اما به منبع عظیمی از اطلاعات نیز دسترسی دارد.اما عملا این نام به دلیل یک حرف کم‌استفاده نظیر “X” نیز انتخاب شده است. آمازون تصمیم گرفت برای اینکه شما بخواهید دستیار آمازون الکسا را صدا بزنید، عبارتی را به کار ببرید که به صورت ناخواسته دیگر دستگاه های هوشمند شما را فعال نکند.

لیمپ در این باره می‌گوید:

    ما چندین نام را برگزیدیم اما آن چیزی را انتخاب کردیم که شخصیت خاصی به این کامپیوتر یادگیری بدهد. اگر هر کدام از شما اسپیکر آمازون اکو داشته باشید، شما می‌دانید که آن تنها با کلمه الکسا به پا می‌خیزد و می‌دانید که پژواک آن کلمه چگونه است که خیلی سخت می‌تواند در کنار سایر کلمات قرار گیرد. بنابراین شما مطمئن خواهید شد که الکسا به خوبی این صدا را تشخیص می‌دهد و خیلی زود می‌تواند آماده استفاده شما قرار گیرد.

    از چه طریقی می‌توانم از دستیار آمازون الکسا استفاده کنم؟

دستیار آمازون الکسا برای استفاده از الکسا، شما نیازمند آن هستید که دستگاهی با قابلیت دسترسی به آن را خریداری کنید. از مهم‌ترین دستگاه‌های حاوی این دستیار صوتی می‌تواندبه اکو (Echo)، دات (Dot) و یا تپ (Tap) اشاره کرد که محصولات ساخت خود شرکت آمازون هستند، اما امروزه بسیاری از شرکت‌ها از این دستیار بر روی محصولاتشان استفاده می‌کنند که می‌توانید با خریداری آن‌ها از الکسا بهره‌مند شوید.

تلویزیون فایر تی وی شرکت آمازون نیز قادر به استفاده از آمازون است. یک اسپیکر پرتابل به نام “Triby” ساخت شرکت Invoxia و یک مانیتور هوشمند به نام “Nucelus Intercom” نیز از این دستیار بهره می‌برند. اخیرا شرکت خودروسازی فورد نیز اعلام کرده قصد دارد در اتومبیل‌های خود از دستیار آمازون الکسا استفاده کند. اما این تمام ماجرا نیست، بسیاری از گجت های هوشمند معرفی شده در نمایشگاه CES 2017 نیز به این دستیار مجهز شده بودند که به زودی روانه بازار خواهند شد.

الکسا در حال تبدیل شدن به سیستم مرکزی بسیاری از گجت های هوشمند خانگی نظیر Wink ،SmartThings و محصولات شرکت Logitech Harmony است. به طور مثال شما می‌توانید قطعات هوشمند خانگی‌تان را با استفاده از دستورهای صوتی مدیریت کنید و به زندگی خود طعم تازه‌ای ببخشید.شرکت HDL نز همراستا با نیاز مشتریان و همپای سایر برند های فعال در حوزه هوشمند سازی ساختمان امکان استفاده از الکسا را فراهم ساخته است.

alexa Logo

الکسا چه چیزی را در خانه هوشمند کنترل می کند؟

ارتباط HDL و الکسا بر روی فضای ابری آمازون ایجاد شده است و به عنوان یک سرویس رایگان همه مشتریان HDL می توانند از این خدمت استفاده نمایند. عملا هیچ محدودیتی در کنترل سیستم هوشمند وجود ندارد و می توان روشنایی، تهویه، موزیک، پرده برقی، امنیتی و ... را کنترل کرد. سیستم الکسا هنوز از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند با این وجود امکان صدور دستور هایی به زبان فارسی برای کنترل خانه هوشمند را خواهید داشت. اگر از مصرف کنندگان HDL در ایران هستید همین الان جهت استفاده از این سرویس و مجهز کردن منزل خود به الکسا با ما تماس بگیرید و اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب نمایید به صورت رایگان در خدمت شما هستیم.

 

 

021-22012044

97 07 17 Heilan horse به تازگی موزه ی هنر Heilan Hosre جایزه ی IES Merit برای طراحی شگرف خود در خصوص مبحث روشنایی را از IESNA دریافت نموده است.
جایزه ی IES Merit یکی از سه جایزه ی بزگ طراحی روشنایی در جهان است و آنچه که این پروژه را برای دریافت این جایزه ی بزرگ قدرتمند ساخته، سیستم کنترل روشنایی هوشمند HDL می باشد.
6 ناحیه روشنایی در این موزه وجود دارد. تلاش تیم طراحی برای این 6 ناحیه، طراحی افکت های روشنایی گوناگون بر اساس فرهنگ های متنوع باستانی بوده که همگی یادآور تاریخ و هنر و حس جالب توجهی است که به بیننده القا میکند.
برای مثال جانمایی لامپ ها در دیوار و ردیفی از نور افکن ها برای روشنایی غارها، و نورافکن های کوچک در زاویه های متفاوت برای نمایش آثار هنری در ویترینها و شدت روشنایی وتراکم لامپها برای انعکاس نمایش نواحی مورد نظر به کار گرفته شده است.
سیستم کنترل اتوماسیون HDL باعث شده تا کنترل روشنایی کل موزه بسیار آسان تر شود. علاوه بر کنترل چندگانه ی لامپ ها و تغییر سناریوها در یک پنل، امکان کنترل روشنایی توسط گوشی همراه  نیز میسر گردیده است که این امر میتواند به صورت گسترده کارایی و مدیریت موزه را بهبود بخشد. خواسته ای که در تمامی اماکن عمومی برای ارائه بهترین خدمات و طراحی زیبایی و جذب بازدیدکنندگان احساس می شود و برطرف شدن این خواسته میتواند یک مکان عمومی را برای مخاطبان خود نسبت به دیگر اماکن خاص ، متمایز و به یاد ماندنی سازد.

 

 

97 07 07 Hotel Oxin 1

آمل یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران، قطب صنعت و فرهنگ استان مازندران، پایتخت برنج ایران،یکی از قدیمی‌ترین مراکز یک‌جانشینی، از شهرهای مهم ترابری، کشاورزی، گردشگری، معدنی و صنعتی ایران و از مهم‌ترین شهرهای مرتبط به علم در تاریخ معروف به شهر تاریخ و فلسفه است. پیشینه شهر آمل به زمان آماردها بر می‌گردد و در تاریخ نوشتاری نیز، مانند شاهنامه آمل از مراکز مهم اتفاقات بوده‌است.آمل در زمان زیاریان، علویان پایتخت ایران و در زمان اشکانیان یکی از مراکز ایران بود و در زمان فریدون تا زمان بهرام گور نیز آمل تختگاه و پایتخت ربع مسکون است. آمل سومین شهر پرجمعیت استان مازندران است.

هتل اکسین  در کیلومتر 4 جاده آمل تهران واقع شده است و با 21 اتاق پذیرای مهمانان و گردشگران می باشد. این هتل به سیستم هوشمند هتلی HDL مجهز شده است و کلیه کنترل های مربوط به اتاق شامل مدیریت تردد، کنترل روشنایی و سیستم تهویه از طریق سیستم هوشمند HDL و توسط نرم افزار IHMS کنترل می شود.

97 07 07 Hotel Oxin 2

جهت مشاهده تصاویری از این هتل می توانید در ادامه گالری تصاویر را مشاهده نمایید

 

 

 

 

Dali این عبارت معرف سیستم آدرس پذیر روشنایی دیجیتال می باشد ولی واقعاً چیست؟این سیستم با سیستم روشنایی معمولی چه تفاوتی دارد؟چرا باید از دالی استفاده شود و چه کسی می تواند از دالی استفاده کند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال های این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

به عبارت ساده Dali پروتکلی است جهت ایجاد ارتباط دوطرفه در سیستم روشنایی، یک استاندارد بین المللی که در آن فرامین ما بین درایورهای ال ای دی و و بالاست ها  و کنترلر ها انتقال داده می‌شود.این سیستم به چراغ ها اجازه می دهد که به صورت مستقل در شبکه با یکدیگر ارتباط داشته باشند و به کاربران نیز این امکان را می دهد که به سادگی روشنایی خود را کنترل نمایند این کنترل می تواند از طریق کامپیوتر ها نرم افزارها و یا سیستم هوشمند ساختمان اتفاق افتاد

دالی مانند یک شبکه کامپیوتری به انتقال اطلاعات در یک شبکه می پردازد و این اطلاعات به صورت پیغام هایی توسط بالاست ها از شبکه جمع آوری شده و اقدامات کنترلی انجام می شود.برای مثال زمانی که پیغام خاموش شدن چراغ های اتاق شماره ۱۰ ارسال می شود این اطلاعات درون شبکه پخش شده و چراغ های اتاق شماره ۱۰ اطلاعات مربوط به خود را از شبکه جمع آوری کرده و نسبت به دستور دریافتی عمل می نمایند

قبل از دالی از سیستمهای ۰ تا ۱۰ ولت آنالوگ جهت کنترل روشنایی استفاده می شد ولی سیستم ۰ تا ۱۰ ولت به صورت یک ارتباط یک طرفه است این در حالی است که سیستم دالی به صورت دوطرفه اقدام به کنترل می نماید به این معنا که اگر فرمانی برای چراغ ارسال می‌شود بازخورد عملکرد آن نیز در سیستم اعلام خواهد شد و بدین وسیله می توان از صحت عملکرد فرامین و کنترل آن در سیستم مطمئن شد

97 07 15 Dali .hdl

Dali چند سال دارد؟

در مورد تاریخچه دالی بد نیست بدانید، در ابتدا یک شرکت تولیدکننده بالاست در اروپا پیشنهاد تولید دالی را داد و پس از همکاری سه شرکت دیگر در نهایت در اواخر دهه ۹۰ میلادی با پیوستن شرکت‌های آمریکایی اولین محصول دالی تولید شد.که تولید این محصول منجر شد دالی به عنوان یک استاندارد بین المللی در سال ۲۰۰۲ پذیرفته شود

اغلب تجهیزات استفاده شده در شبکه دالی مشابه سایر شبکه های متعارف می‌باشد که در آن درون هر محصول کنترلری جهت پردازش داده قرار داده شده است. ال ای دی درایورها و بالانس هایی که در سیستم دالی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند به صورت دسته ای و حداکثر تا ۶۴ دستگاه به یکدیگر متصل شود در نهایت با اتصال درایورها و بالاست ها به یک کنترلر مرکزی عمل کنترل تحت سیستم دالی انجام می شود قطعاً برای ساختمانهای بزرگ که تعداد بالاست ها و درایور های بیشتری دارند نیاز به تعداد بیشتری کنترلر می باشد.

چه کسانی از دالی استفاده می کنند؟

دالی میتواند در ساختمان های ساخته شده و هم در ساختمانهای در حال ساخت مورد استفاده قرار گیرد که بهترین حالت آن برای ساختمانهای در حال ساخت میباشد.از آنجایی که یکی از مزایای دالی کاهش هزینه های جاری اجرای سیستم های سنتی و مدیریت روشنایی می باشد چنانچه این سیستم در ساختمان های در حال ساخت مورد استفاده قرار گیرد می تواند تمام ویژگی های مورد نظر خود را که کاهش هزینه است به نتیجه برساند.

چرا باید از Dali استفاده کنیم؟

1. با توجه به آدرس پذیر شدن چراغ ها بهترین گزینه برای کنترل روشنایی بدون تغییر سخت افزار دالی می باشد. با استفاده از سیستم دالی نیازی به تغییر سیم کشی تغییر مکان لامپ ها و تغییر زیرساخت برق در زمانی که تغییرات در حوزه کاربری فضا وجود دارد نداریم.زمانی که تغییرات در سیستم روشنایی مورد نیاز است صرفاً  برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و ایجاد زون بندی های جدید کفایت می کند.

2. در سیستم دالی می‌توان بر اساس نیاز به میزان روشنایی شدت نور روز و میزان انرژی مورد نظر سیستم را کنترل پذیر کرد. به عنوان مثال در یک فضای اداری می‌توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که برخی از روشنایی ها که نیاز به روشن بودن آنها در روز وجود ندارد کنترل شود و روشنایی بخش های دیگر بر اساس نیاز تنظیم گرشود. این به این دلیل است که در سیستم اداری می‌توان به هر چراغ به صورت ویژه فرمان داد و تاثیری بر روی سایر چراغ ها نخواهد داشت.

3. دالی یک پروتکل باز می باشد از این رو هر شرکتی می تواند جهت کنترل این سیستم با آن هماهنگ شود.

4. نصب و کنترل سیستم دالی و کابل کشی آن براساس سیستم ۵ سیمه بسیار ساده است.با توجه به اینکه سیستم دالی به صورت ۵ سیمه اجرا می شود تکنسین ها با حداقل دانش می‌توانند به سادگی از اجرای آن برآیند. همچنین برخلاف سیستم های هوشمند دیگر که نیاز است از هر روشنایی به تابلوی مرکزی سیمی کشیده شود و لیبل گذاری گردد در سیستم دالی دو سیم به صورت موازی در بین تمام بالاست ها حرکت می کند و حجم کابلکشی را بدین صورت کاهش می‌دهد. البته این در صورتی است که امکانات سیستم دالی را بخواهیم عینا به صورت یکسان در سیستم های دیگر اجرا کنیم

5.دالی سناریو پذیر است. می‌توان بر اساس نیاز سناریوهای را تعریف نمود به عنوان مثال در یک فضا می‌توان توسط کلیدهای هوشمند برنامه‌ریزی‌های مختلفی را در سیستم روشنایی پیش‌بینی نمود و در هر زمان سناریویی خاص در حوزه روشنایی را بر اساس نیاز اعمال کرد.

6. دالی یک پروتکل دو طرفه است این بدان معناست که در زمان ارسال یک فرمان به بالاست ها و درایورها می‌توان بازخورد فرمان ارسال شده را دریافت کرد.حتی در سیستم دالی می‌توان متوجه شد که کدام چراغ دچار مشکل فنی در حوزه بالاست و یا لامپ شده است. در سیستم دالی می‌توان فهمید که از بین تمامی لامپ های تجهیز شده به این سیستم کدام لامپ سوخته است و نیاز به تعویض دارد این از ویژگی‌های ذاتی دالی است

در انتخاب دالی دوباره بیندیشیم

اگر چه دانی دارای مزایا و امکانات زیادی می باشد ولی بهتر است موارد زیر را یک بار دیگر مرور کنیم

- جهت راه اندازی اولیه سیستم نیاز هست آدرس ها و موقعیت فیزیکی تمام لامپ ها در دفترچه ای یادداشت شود و در هر زمان این دفترچه جهت موضوعات تعمیر نگهداری و یا ایجاد تغییرات برنامه ریزی مورد نیاز خواهد بود از این رو جمع آوری این اطلاعات به صورت یک دیتابیس الزامی است

- رفع عیب دالی به نسبت سیستم‌های سنتی آن چنان ساده نمی باشد و برای این رفع عیب نیازمند متخصصانی هستیم که با این سیستم ها آشنا باشند فلذا تربیت و آموزش نیرو های متخصص یکی از مواردی است که در زمان استفاده از این سیستم باید در نظر گرفته شود

- دالی برای هر کاربری مناسب نمی باشد. چنانچه نیازی به کنترل به صورت دیمر و کنترل بر اساس اشغال فضا توسط تشخیص حضور افراد یا بر اساس روشنایی روز وجود ندارد دالی نمی تواند راهکار مناسبی جهت کنترل روشنایی صرفاً به صورت خاموش و روشن باشد.

- از آنجایی که دالی از کنترلر ها و تجهیزات خاصی استفاده می کند قطعاً به نسبت سیستم سنتی هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت. اگرچه این هزینه در ابتدای اجرای سیستم صورت می گیرد ولی به دلیل کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری، نیروی انسانی و میزان مصرف برق در سال‌های اولیه این هزینه برگشت خواهد شد و توجیه اقتصادی خوبی خواهد داشت

چگونه تصمیم بگیریم؟

تا اینجا اطلاعات پایه ای در خصوص سیستم دالی و نحوه انتخاب آن به دست آوردیم ولی اگر می خواهیم در ساختمانی از این سیستم استفاده کنیم باید موارد زیر را نیز بررسی کنیم.

  1. 1- آیا در این ساختمان از اتاق های متفاوت با کاربری‌های متنوعی استفاده می شود که نیاز به استفاده از حضور افراد دیم کردن و کنترل روشنایی بر اساس شدت نور روز وجود دارد؟
  2. 2- آیا در این ساختمان فضااهای وجود دارد که هنوز کاربریشان مشخص نیست و در آینده مشخص می‌شود؟
  3. 3- آیا در این ساختمان سناریوهای کنترل روشنایی می‌تواند بر اساس نیاز افراد در طول زمان تغییر کند؟
  4. اینها تمام سوال هایی است که می بایست پاسخ داده شود تا به این نتیجه برسیم که آیا دالی برای ساختمان شما مناسب است یا خیر؟

ما به شما کمک خواهیم کرد...

همچون همیشه دفتر مرکزی HDL ایران با سابقه اجرای سیستم های مختلف روشنایی و هوشمند تحت پروتکل های KNX و Dali آماده ارائه خدمات مشاوره به تمامی هموطنان گرامی می باشد از این رو کافیست نیاز خود را با کارشناسان ما مطرح سازید تا به صورت رایگان نیاز های شما را بررسی و بهترین راهکار ممکن را بدست آورید.


 

Morpheus خدای رویا...

07 مهر 1397
بازدید: 286

morpheus2

 

morpheus

 

 

لغت Morpheus در زبان یونان باستان به خداوند رویاها اطلاق می شود که این بار در ماکائو که به شهر رویاها معروف است بر روی هتلی نهاده شده که توسط ملکه طراحی سرکار خانم ظاها حدید طراحی شده است. این هتل در سومین فاز پیشرفت ماکائو با نام خداوند رویا ها ساخته شده است که نشانگر تحقق رویاهای بازدیدکنندگان ماکائو باشد. پیش از این ماکائو یکی از مستعمره های کشور پرتقال بوده است و از سال 1999 به عنوان بخشی از اراضی جمهوری خلق چین محسوب می شود. این شبه جزیره یکی از مراکز تفریح، گردشگری و تجارت در آسیا شناخته می شود و به دلیل نوع تفریحات و سرگرمی هایش هدف گردشگران خاص می باشد. 90 درصد درآمد ماکائو از محل کازینو ها و مراکز قمار می باشد.

 

Melco Resorts & Entertainment یکی از بزرگترین مالکان، گردانندگان و بهره برداران کازینو ها و هتل داران ماکائو می باشد که در هتل Morpheus از محصولات HDL به منظور ارائه بهتر خدمات به مشتریان در فضای اتاق مهمانان و سایر فضا های ساختمان استفاده نموده است.

 

 

 

 

 

zaha hadid

 

در این هتل و در اتاق مهمانان به صورت ویژه از کلید Enviro با طراحی خاص استفاده شده است که متناسب با نوع معماری هتل بخش نرم افزار آن نیز دستخوش تغییرات شده است. کنترل روشنایی، تهویه، پرده های برقی و مدیریت آن از طریق موبایل میهمانان از امکانات اتاق های این هتل می باشد و در سایر فضا ها با مدیریت بهینه نور تحت پروتکل DMX512 و استفاده از دیمر های خاص و کنترل سیستم تهویه این سیستم در اوج شکوه خود کنترل می شود.

morpheus panel

این هتل دارای 770 اتاق میهمان می باشد و رسما در تاریخ جمعه 15 ژوئن سال 2018 افتتاح شد و به بهره برداری رسیده است.

جهت مشاهده ویدئوی معرفی هتل بر روی لینک زیر کلیک نمایید