درباره ما

مجلس شورای اسلامی

22 شهریور 1396
بازدید: 734

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که پیشینه مجلس و شورا در امور حکومتی ایران به دوره اشکانیان باز می‌گردد، اشکانیان متاثر از فرهنگ مقدونی که برای 80 سال توسط اعقاب سلوکوس بر ایران حاکمیت یافته بود؛ مجلسی باعنوان "مهستان" تشکیل داده بودند که امور مهم در آنجا حل و فصل می‌شد، این مجلس از شاهزادگان اشكانی و از روسای خانواده‌های درجه اول تشكیل شده بود.
 مورخان رومی از این مجلس با نام "سنا" یاد كرده‌اند، مجلس "مغستان" نیز مجلسی مرکب از اعضای مجلس مهستان و روحانیون درجه اول  بود که در برابر مهستان اختیار چندانی نداشت، از آن پس تا زمان تشکیل مجلس تنظیمات در دوره ناصری که ارگانی تشریفاتی بود و مدت زیادی دوام نیاورد ایران هیچ‌گاه حکومت شورایی به خود ندیده بود و همواره به صورت پادشاهی اداره می‌شد.
اما بالاخره تلاش‌های ایرانیان برای شورایی کردن حکومت در انقلاب مشروطه به ثمر نشست و مجلس شورای ملی که میراث گران‌بهای مشروطیت بود، پا به عرصه سیاست در ایران نهاد.


ساختمان جديد مجلس شوراي اسلامي در مجموعه تاريخي بهارستان که يادمان و جلوه‌اي از انقلاب مشروطيت تا انقلاب اسلامي در اذهان مردم است و ريشه‌اي يکصدساله دارد، واقع شده است و يکي از ساختمان‌هاي متعدد اين مجموعه است.ساير ساختمان‌ها شامل دفتر کار نماينگان با مساحت 18000 متر مربع، ساختمان کميسيون‌ها با مساحت 16000 متر مربع، مجموعه مجلس شوراي ملي سابق با مساحت 8500 متر مربع، پارکينگ با مساحت 13000 متر مربع است که مجموعه آنها در محوطه‌اي به مساحت 15 هکتار واقع شده است. در طراحي ساختمان جديد اين نکته مورد توجه قرار گرفته است که ساختمان مذکور در تأمين نور براي دو ساختمان مجاور آن خللي وارد نکند.معماري داخلي تالار جديد با فضاهاي به وجود آمده هماهنگي کامل داشته و با نگاه و احترام به معماري اسلامي که ميراث با ارزش فرهنگي و هنري اين کشور است با طراحي امروزي و نوين اجرا شده است.

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان در ساختمان مجلس شورای اسلامی شامل سیستم مدیریت هوشمند روشنایی ، تهویه مطبوع و سیستم امنیتی میباشد این امکان فراهم است که تمامی تاسسیات را به طور مرکزی کنترل و مانتور نمود و یا سیستم را بر اساس برنامه زمانبندی شده و یا سناریو های از پیش تعریف شده فراخوانی نمود.
بخش های مشاعات ساختمان مجلس شورای اسلامی، حیاط ها، لابی ها و موزه مشروطه به محصولات HDL تجهیز شده اند و توسط نرم افزار های کنترلی BMS کنترل می شود


ساختمان هوشمند مجهز به یک ساختار ارتباطی قوی بوده و سعی دارد تا با یکپارچه سازی تمامی تاسیسات ساختمان ، مدیریت منابع و رخدادهای یک ساختمان را بسته به نوع کاربری آن (مسکونی، اداری، تجاری و ...) در دست بگیرد. هوشمندسازی سبب می شود تا تاثیر عواملی همچون خطای نیروی انسانی، نرخ وقایع و رخدادهای خارج از کنترل و سوانح کاهش پیدا کرده و باعث افزایش قابلیت اطمینان از عملکرد صحیح تاسیسات و تجهیزات ساختمان و بهبود امنیت عمومی ساختمان شود که این مزیت سیستم مدیریت هوشمند در ساختمان های بزرگ نمود بیشتری دارد.  شبکه هوشمند با حذف خطاهایی که انسان به صورت غیر ارادی و از روی عادت انجام میدهد باعث صرفه جویی در وقت، هزینه، کاهش خطا در سیستم و در نهایت مدیریت صحیح و بهینه مصرف انرژی گردد.