درباره ما

33367

 بررسی روند تکنولوژیک و افق جهانی صنعت
همه سیستم های الکتریکی امروزی، روشنایی، گرمایش، پرده و سیستم های صوتی/ تصویری از یکدیگر مستقل هستند و به صورت مجزا عمل می کنند. تمایل برای افزایش سطح آسایش زندگی و تامین ایمنی افراد، الزامی جهت تجمیع همه تاسیسات ساختمان به وجود آوده است به گونه ای که این تاسیسات با هم کار کنند و با هم مرتبط باشند و در نهایت نیازهای کاربران را بهتر تامین کنند.
ساختمان هوشمند در حقیقت تجمیع همه تاسیسات ساختمانی جهت کنترل آن ها از طریق یک پنل کنترلی در اتاق یا به صورت کنترل از راه دور از طریق یک یونیت کنترلی، کامپیوتر یا اینترنت می باشد. در حالتی که تعداد تجهیزات بسیار زیاد شود، تاسیسات سنتی بسیار پیچیده می شوند. راه حل این مشکل، تاسیسات هوشمند است. در اینجا هدف، دستیابی به صرفه جویی در مصرف انرژی، امنیت بیشتر ساختمان و مدیریت بهتر می باشد.

 

 

 

تاریخچه و آینده صنعت هوشمند سازی ساختمان
در ابتدا این تجهیزات در ساختمان های اداری به صورت اتوماسیون سیستم های هشدار، روشنایی و تهویه مطبوع، جهت هوشمندسازی ساختمان ها انجام می شد. پیشرفت ها در علوم ارتباطات راه دور و کامپیوتر و تبدیل استانداردهای کارهای اداری موجب شد که تکنولوژی شبکه های کامپیوتری مانند سیستم های اتوماسیون و امنیتی مدرن به ساختمان ها راه یابد. با توجه به استفاده از کامپیوترها در تاسیسات مختلف، این قابلیت ایجاد می شود که همه پروسه های ساختمان پیگیری و کنترل شوند. یکپارچه سازی سیستم ها نشان داده است که می توان به صورت موثری منابع ساختمانی را مدیریت، امنیت آن را افزایش و سطح آسایش بالایی را برای کاربران آن فراهم کرد. نباید فراموش کرد که ایده ساختمان های هوشمند نه تنها ساخته و پرداخته تخیل نیست بلکه تلاش و قابلیت تکنولوژی و علم روز را منعکس می کند. طراحان با تاثیر بر شکل و نقش ساختمان ها، واقعیت جدیدی را ایجاد کرده و آن را با کیفیت بالایی تامین می کنند و از این رو انتظارات کاربران کنونی و احتمالا آینده آن را برآورده می کنند. سیستم های اتوماسیون در ساختمان های هوشمند نه تنها آسایش بهینه و امنیت را برای افراد فراهم می کنند بلکه مصرف انرژی را نیز کاهش داده (شامل انرژی الکتریکی و گرمای ناشی از دستگاه های گرمایشی)، کنترل و نظارت بر تجهیزات فنی را ارائه داده و امکان پرینت گزارش های لازم راجع به وضعیت ساختمان را ایجاد می کنند. همچنین سیستم هوشمند امکان یکپارچه سازی و مدیریت اعلان حریق، سیستم هشدار، دزدگیر و کنترل دسترسی را نیز به وجود می آورد.

از نقطه نظر فنی، یک ساختمان هوشمند که در آن همه زیر سیستم ها با یکدیگر تعامل دارند، محیطی دوستانه در اختیار افراد می گذارند و جدا از این مسئله، قابلیت واکنش خودکار در برابر هر نوع خطر را دارند و با کمترین دخالت انسانی و هزینه های کاربر نسبتا پایین، طبق محیط کاری تغییر می کنند.


123اولین سیستم هوشمند تجربی در سال 1966 به بازار عرضه شد. استفاده معمولی از اتوماسیون خانگی شامل کنترل روشنایی، گرمایش و سرمایش، امنیت، بهینه سازی مصرف انرژی و غیره می باشد.بر اساس تحقیقات موسسه CABA آغاز فعالیت های موثر در حوزه صنعت ساختمان های هوشمند در سال های 1990 رخ داده است و تمرکز بر روی سیستم های کنترلی ساختمان ها قرار گرفته است. تا اواخر سال 2009 پروتکل های ارتباطی سیستم های هوشمند ساختمان طرح ریزی شدند و بر روی مدیریت یکپارچه ساختمان ها تمرکز شد. پس از این سال و در سال های 2010الی 2015 موضوعاتی نظیر کنترل از راه دور و مدیریت داده ها شبکه، سنجش هوشمند انرژی مصرفی و شبکه های بیسیم به صورت جدی توسط محققین سراسر دنیا پیگیری می شدند تا اینکه در اوایل سال 2016 موضوع شبکه های هوشمند مطرح شد که بر اساس ارتباط اجزای مختلف سیستم های هوشمند در سطح کلان تر مانند شهر ، استان یا کشور است . این موضوع اساس شهر های هوشمند است که در حال حاضر نمونه های اجرایی نظیر آمستردام، چلسی و ... را می توان نام برد. 

چالشی که هم اکنون در زمینه هوشمند سازی ساختمان ها فکر همگان را به خود مشغول کرده است و بازاری بزرگ را در سال های آتی پیش رو دارد موضوع اینترنت اشیاء است که بر اساس تخمین های زده شده با توجه به بازار 1.9 ترلیون دلاری سال 2013 این رقم برای سال 2020 برابر 7.1 ترلیون دلار خواهد بود. (CABA)